96/11/7
تعداد نظرات:0
13:25
شماره مطلب:139611732266
-A A +A
به بهانه وداع با معلم دلسوز؛

سید صادق حجازی که بود؟

حاج سید صادق حجازی معلم پیشکسوت و مدیر مدرسه علمی پس از 74 سال معلمی، دیروز صبح دار فانی رت وداع گفت.

به گزارش همدان بیست،  سیدصادق در سال 1300 شمسی در دیار تاریخ و تمدن ایران‌زمین(همدان) در خانواده‌ای اهل علم و تقوا چشم به جهان گشود و پس از گذراندن دوران تحصیل در سن 20 سالگی مدرک فوق دیپلم خود را گرفت و به استخدام آموزش و پرورش درآمد.

از سال 1322 به عنوان معلم ریاضی و پس از آن در کسوت معاونت مدرسه علمی همدان خدمت کرد.

او پس از عزیمت حاج شیخ شمس علی حائری زنجانی به تهران، در سال 1332 رسماً به عنوان مدیر دبستان علمی انتخاب شد و کارش را شروع کرد.

این معلم که حال به جایگاه مدیری نائل آمده به همان اندازه که در امر «تعلیم» کوشا بود، در کار «تربیت» نیز سخت‌گیر بود.

او در زمینه تربیت به همان اندازه که «دقت» را پیشه خود ساخته بود، در موضوع «تعلیم» نیز حساسیت و توجه بسیاری داشت.

سیدصادق؛ با این که خود را وقف تعلیم و تربیت کودکان و جوانان این دیار کرده بود اما هیچ گاه از مسائل سیاسی ـ اجتماعی جامعه خود غافل نبود و پیوسته چه در آموزشگاه و چه در جامعه با نظام طاغوت مبارزه‌ای جهت‌دار و مکتبی داشت تا این که طولی نکشید رژیم طاغوت او را به ایرانشهر تبعید کرد تا شاید بتواند مانع از فعالیت‌ها و مبارزاتش شود.

آموزشگاهی که در ابتدا حاج سیدصادق حجازی در آن مشغول به کار بود در انتهای محله «راسته پیغمبر» همدان با مالکیت جامعه تعلیمات اسلامی بود تا این که در سال 1351 خورشیدی به کوچه «ذوالریاستین» منتقل شد و در نهایت پس از چند سال فعالیت آموزشی به محل فعلی واقع در «چهار راه ابن سینا» انتقال یافت.

 

حاج سیدصادق، دانش‌آموزانی در مدرسه خود دارد که از حضور پدر و پدربزرگانشان در «مدرسه علمی» یاد می‌کنند، چرا که این بزرگ‌مرد افتخار 76 سال خدمت در سازمان آموزش و پرورش را داشت و به کار خود در مدرسه غیر انتفاعی علمی همدان ادامه می‌داد.

 

روحش شاد و یادش گرامی باد...

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.